MÝTUS 1. Výhody študovania zložení kozmetických prípravkov.

Dnes publikujeme pre vás prvý mýtus z knihy Tiiny Orasmayae-Meder a Janky Zubcovej "Beauty mýtusy", nám porozprávajú o výhodách študovania kozmetických prípravkov.

         "Výrobcovia vymýšľajú rozprávky o vždy zelených orchideách a o neuvädajúcich kaktusoch, ktoré nás ochránia pred vráskami. Mňa ale nemôžu zmiasť: prečítam si etiketu, a vždy viem, či bude prípravok účinný. Ako môže byť účinný v prípade, ak je kaktus na zozname účinných látok na poslednom mieste?"

Myšlienka, že budem lupou študovať štítok na tégliku s krémom, a aká je jeho účinnosť, je lákavá. Ale ak nemáte vyššie chemické vzdelanie, a chcete na základe čítania etikety robiť závery o účinnosti výrobku, je táto činnosť nezmyselná. To je ako by Vám laik určil anamnézu, a predpísal Vám liečbu.

Ale aj keď ste absolventom chemickej školy, a chápete význam všetkých termínov, stále to nestačí. Mali by ste mať tiež informácie o percentách zložiek na etiketách, ktoré tam väčšinounie sú. Okrem toho je dôležité poznať nuansy výroby, o ktorých sa tam tiež nič nedozviete.

Ja sama rada čítam etikety kvôli tomuto dôvodu, a navštevujem salóny krásy. Ale aj ja, odborník v tejto oblasti, potrebujem na naštudovanie asi pol hodinu na jeden prípravok. Po prečítaní môžem zistiť, aká je textúra prípravku (približne), a či môže spôsobiť dráždenie. Ale pochopiť, do akej miery bude prípravok efektívny to viem odhadnúť len veľmi hrubo. Pre tých, ktorí napríklad učia zemepis, alebo pečú chlieb, je tento odhad čínskou gramatikou.

Ak však máte odskúšanú nejakú zložku N, ktorá je škodlivá, skúste ju odmietnuť v akomkoľvek prípravku.

Ak sa napriek tomu rozhodnete, že budete starostlivo skúmať obsah téglika alebo tuby, nezabudnite na niektoré nuansy. Napríklad percento aktívnych zložiek. Áno, samozrejme, na obale sú uvedené v zostupnom poradí to jest z maxima na minimum ich koncentrácie. Ale musíme mať na pamäti, že niektoré z účinných látok nemusia mať najvyššiu koncentráciu, aj pätnáste miesto je postačujúce v zozname ingrediencií, aby boli efektívne.

Alebo, povedzme, peptidy (na obale sú označené ako prísady s názvom kde figuruje slovo peptid. Napríklad Acetyl hexapeptid-8 alebo palmitoyl pentapeptid-4. Sú uvedené v zriedenej podobe, v akej sú v skutočnosti v prípravku. Ich množstvo sa udáva v sušine, a preto sa v zozname posunú na predposledné miesto, ale to neznamená, že prípravok je menej účinný .

A nakoniec, niečo, čo vy, ani ja neviem, bez ohľadu na to, ako vieme čítať etikety a to kvalita ingredienciencií. Napríklad, rastlinné extrakty a veľký význam ich pôvodu. Napríklad, známe bambucké maslo, alebo karité (bambucké maslo, Beurre karité)  a oblasť v ktorej rastie, je uvedená pri zozname zložiek na tégliku? Ak v severnej Afrike, kde sa zbiera v zimných mesiacoch, je pravdepodobné, že je najlepšie, a obsahuje v prípravku veľmi cenné nenasýtené mastné kyseliny. Avšak bambucké maslo zo západnej Afriky bude úplne odlišné  pomerom kyselín. Na trhu existujú ingrediencie pre viac ako 50 druhov karité, rôznej kvality a v rôznych cenových hladinách. Ale na obale sú zastúpené zhodne.

Alebo obyčajný extrakt z kvetu - nevädze. Na prípravku X to bude popísané presne tak, ako na etikete prípravku  krému Y. Ale kde bola nevädza nazbieraná v tomto prípade? A kedy? Kedy nevädza kvitla? Ako dlho už sa sušila? Ako ju extrahovali?

Podľa môjho názoru, všeobecne platí, že čítanie etikiet je ideálnym spôsobom pre individuálny vývoj rastu, ale nie je dôvodom pre nákup (alebo odmietnutie výrobku). Bohužiaľ, jediným ukazovateľom, ktorému môžete veriť, sú osobné skúsenosti.